Mönichkirchen to górska miejscowość turystyczno-wypoczynkowa w Alpach Wiedeńskich położona na południowo-wschodnim stoku pasma Wechsel na wysokości 1000 m. n.p.m. Jest to jedna z nielicznych austriackich miejscowości, która odznacza się leczniczym klimatem wysokogórskim. Od wielu lat liczni goście uważają, iż powietrze w Mönichkirchen, bogate w ozon, sprawia, że z wielką ochotą się tutaj oddycha.
Górskie chaty wśród rozległych pastwisk
W szerokiej gamie miejscowości rozlegających się na paśmie górskim Wechsel panuje szczególny widok, składający się z przepięknych chat, otoczonych przez liczne pastwiska. Podczas górskich wędrówek można natrafić na wypasające się krowy, byki, konie jak również osiołki. Niektóre z chat po dzień dzisiejszy nie mają jeszcze prądu, natomiast większość jest już zmodernizowana i przyjaźnie przygotowana dla gości. Latem górskie chaty stanowią doskonałą bazę wypoczynkową, natomiast zimą zamieniają się w punkt spotkań narciarzy biegowych, którzy pokonują trasę: Wechsel-Semmering-Panoramaloipe (Marienseer Schwaig). Z ciekawostek należy wspomnieć o schronisku Hallerhaus, który w 2010 r. świętował swoje 100. urodziny!
Na szlaku Antoniego Wildgansa
Mönichkirchen jest mocno związana z austriackim poetą i dramaturgiem – Antonem Wildgansem. Od roku 1909 powracał do Mönichkirchen, aby nabrać sił do dalszej pracy, jak również w celu obcowania z naturą. Wiele z jego wielkich dzieł jak Sonette an Ead, Kain, Moses Fragment i niezapomniany wiersz Kirbisch oder Der Gendarm, die Schande Und das Gluck stawiają Mönichkirchen jako drugą ojczyznę dla poety. Anton
Wildgans żył w latach 1881-1932,
był dyrektorem wiedeńskiego teatru Burgtheater, członkiem Akademii Sztuki i Nauki w Goteborgu, Szwecja (1931), natomiast w 1932 r. był obiecującym kandydatem do nagrody Nobla, czego nigdy nie dożył.
W miejscowości przygotowana jest specjalna wędrówka tematyczna związana z Antonem Wildgansem, którego trasa rozpoczyna się przy urzędzie gminy Mönichkirchen, a kończy swój bieg na opisywanym przez niego świerku. Czytając jeden z jego fragmentów można oczami wyobraźni przedostać się w świat przepięknej natury i cudownych krajobrazów, a następnie przyjechać do Mönichkirchen i zobaczyć piękno na żywo!
Szlak: Woda życia – od źródła, strumyka aż do wielkiego stawu!
Szczególnie polecany dzieciom i dorosłym pragnącym odkryć środowisko naturalne oraz ciekawostki związane z wiodącym tematem. 2,7-kilometrowa trasa to interesująca wędrówka, w której można zarówno przejść się boso po wodzie, jak również wypróbować innych form wodnych atrakcji. Trasa rozpoczyna swój bieg przy Salaerium, gdzie można zaczerpnąć inhalacji z igieł świerkowych, następnie przechodzi do stacji wodopoju, gdzie spragnieni po ciężkiej wędrówce mogą posilić się łykiem zimnej, górskiej wody. Idąc leśnymi dróżkami napotykamy źródełko, przy którym roztacza się woń leśnej flory. Następnie przechodząc dalej natrafiamy na staw przy schronisku Enzian. Stamtąd bezpośrednio udajemy się do biotopu, przy którym znajduje się tablica z opisem oraz zdjęciami wodnej fauny żyjącej w biotopie (szczególnie interesująca dla dzieci). Trasa kończy swój bieg na wysokości 1075 metrów w miejscu granicznym pomiędzy Mönichkirchen a Steiermarkiem. Miejsce to dzieli, a zarazem łączy oba regiony. Zainteresowani, dzięki dostępnym tablicom, będą mogli odpowiedzieć na pytanie, który region jest większy oraz dokąd płynie graniczny strumyk. Ponadto dowiemy się więcej o technice naśnieżania oraz w jaki sposób przed 100 laty doprowadzano wodę do domów.
Wasserpark Mönichkirchen – Salaerium!
Innowacyjna technologia, rewelacyjne położenie a przede wszystkim odpoczynek!
Od momentu otwarcia park wodny jest magnesem który przyciąga młode i stare pokolenia. Jest również punktem wycieczek jako temat przewodni woda życie.
Park wodny Mönichkirchen to miejsce, w którym można zaczerpnąć morskiego powietrza dzięki Salaerium, czyli miejsca, w którym każdy człowiek, niezależnie od wieku, powinien przynajmniej przez pół godziny, a najlepiej godzinę, wdychać powietrze połączone z inhalacją z gałęzi z drzewa świerkowego skraplanego cząstkami soli. Powietrze, pomimo lokalizacji śródlądowej, jest podobne do morskiego klimatu. Inhalacje są pożądane w szczególności dla ludzi mających problemy z drogami oddechowymi tj. zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, choroby płuc oraz problemy ze skórą. Przy astmie zaleca się wcześniejsze konsultacje z lekarzem.
Od wielu lat wiemy jak duży wpływ na nasze życie mają kolory. Z psychologicznego punktu widzenia, na podstawie wielu badań naukowych stworzono terapie leczenia światłem. Dobre samopoczucie możemy osiągnąć dzięki zmysłom. Oczy odbierają impuls który przekazują dalej do mózgu, dzięki któremu mózg się rozwija, przychodzą nam do głowy różne pomysły a także napływa do nas energia do działania! W Salaerium mamy dostępne cztery podstawowe kolory, które zmieniają się przez cały cykl trwania seansu.
Kolor niebieski jest kolorem nieba oraz wody, wiąże się z nostalgią, dystansem oraz chłodem. Zimno spowalnia ludzkie odruchy, dzięki czemu stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani, w szczególności jeśli mamy problemy na tle nerwowym bądź z bezsennością.
Kolor zielony symbolizuje naturę. Zielone światło uspokaja i inspiruje, daje nam poczucie relaksu i regeneracji. Jest pomocne przy leczeniu zapalenia stawów.
Kolor żółty jest kolorem słońca. Zwiększa pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie. Stymuluje i wzmacnia nerwy, jak również oddalana od nas myśli mroku, dystansu czy melancholii.
Park miniatur
Na powierzchni około 4.000m2 wytyczonymi dróżkami można podziwiać sztukę oraz historię, która została ukryta w miniaturowych budowlach m.in zamków oraz górskich chat. Modele wykonane są w skali 1:12. Na terenie parku znajduje się również ruchoma szopka, której przedstawienie rozpoczyna się od objawienia Maryi do Narodzenia Chrystusa, aż po jego Zmartwychwstanie.
Park wspinaczkowy Hammari
Największy park wspinaczkowy regionu Alp Wiedeńskich zaprasza do wspólnej zabawy, zarówno młodych jak i starszych! 10 różnorodnych tras Parcours oraz Flying Fox Parcours, 70 Stacji oraz 600 odcinków wspinaczkowych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Mönichkirchen fotografa Bernarda Lipińskiego Bern.Art – Fotografia